Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Stor skål af stentøj. Dekoreret med sandfarvet glasur og brune stregdekorationer. Sign. monogrammer. Unik. H. 15. Diam. 42.
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013