Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. 12 dele kogegrej af kobber og rustfrit stål. Indvendigt med forsølvet overflade. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (12)
Bestående af: 4 smørkasseroller diam. 9. L. 22,4., 1 sautergryde med to hanke og et låg H. 5,6. Diam. 20., 1 kasserolle H. 7. Diam. 14., 1 kasserolle H. 8. Diam. 16., 3 sauterpander og et låg H. 5,5. Diam. 20., 2 sautepander H. 7,5. Diam. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i dele af forsølvning.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
13 bud