1950/39
Lang kæde af 14 kt. guld med fire fastmonterede kæder, hver med aftageligt vedhæng hhv. lommekniv, blyant-holder, cigarklipper samt fyrtøj. 20. årh. Vægt inkl. dele af metal 102 g. L. inkl. vedhæng ca. 54,5 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Kæde med knæk. Cigarklipper og lommekniv stemplet med lødighed, blyant-holder og fyrtøj fremstår ustemplet.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud