Akira Kito (f. Tokyo, Japan 1925, d. 1994)
“Silence”. Sign. Kito samt sign. på blændrammen Akira Kito le 22.7.1957 med titel. Olie på lærred. 73×54.
Proveniens: Lanyon Gallery, Palo Alto, Californien, USA. Proveniens: Galerie Lara Vincy, Paris.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021