1803/1703
Ubekendt kunstner, ca. 1900
Figur af patineret bronze og elfenben i form af en ung gademusikant med violin, på sokkel af sort marmor. Sign. A. Jorez. Stemplet bronze. H. 20.
Mindre kanthak på sokkel. Ben med fine revner.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag