Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Efterårsdag ved Bøllemosen med ænder i flugt. Sign. P. Mønsted 1912. Olie på lærred. 100×70.
Bøllemosen ligger i Jægersborg Hegn nord for København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020