2417/149
Kinesisk smykkeskrin af delvis guldbronzeret og bemalet træ, låget udskåret med figurer i relief, lås af patineret bronze i form af strengeinstrument, indvendigt beklædt med stof. 19. årh. H. 10. L. 20. B. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afskalninger. Nyere stofbeklædning.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag