Stor ushabti af lyseblå fajance, stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (restaureret), krydsede arme og holdende redskaberne hakke og plejl, krop med hieroglyffer med tekst fra Dødebogen. Sentid-Ptolemeisk periode, 663–30 f. Kr. H. 14 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet hos Bonhams auktion 4. juli 1995. Lot 22.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fragmenteret og repareret samt restaureret ved skæg. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
919162 |