2448/​7002

Ægyptisk figur af bronze i form af en siddende Ibis, med graverede halefjer på krop, ansigt, næb og fødder støbt med detaljer. Monteret på stand af træ. Krop og hoved samt ben sandsynligvis ej samhørende, krop muligvis senere. Delvis Sentid-Ptolemeisk periode ca. 664–30 B.C. L. 11 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Oliver Antik i 1990erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. 13/11: Bemærk synlig på fotos svag revne eller ujævnhed ved højre fod.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

13 bud

919162 8.000 DKK
883295 7.500 DKK
919162 (Autobud) 7.000 DKK
883295 7.000 DKK
919162 6.000 DKK
283030 5.500 DKK
919162 (Autobud) 5.000 DKK
283030 4.800 DKK
919162 (Autobud) 3.800 DKK
283030 3.600 DKK
919162 3.400 DKK
514204 3.200 DKK
919162 3.000 DKK