F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Udsigt over en sø med græssende kvæg på bredden. Sign. F.C. Kiærskou. Olie på lærred. 49×71.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2007, 2020 nr. 271.
Én reparation/lap på bagsiden samt enkelte små retoucheringer. Minimale krakeleringer og minimale afskalninger. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024
35 bud