Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
“Kong Georgs Villa paa Korfu”. Villaen også kaldet Mon Repos på Korfu. Senere betegnet monogram. På bagsiden betegnet antagelig af kunstneren selv: “Thorald Læssøe. Kong Georgs Villa på Læssøe”. Olie på lærred. 40×61.
Den hvide villa blev opført i 1828–1831 som sommerresidens for den britiske højkommissær for de Ioniske Øers Forenede Stater, Frederick Adam, (1784–1853) og hans anden hustru. De måtte dog forlade villaen kort efter, allerede i 1832, da Adam blev sendt afsted for at gøre tjeneste i Indien. Villaen blev herefter kun sjældent anvendt som residens for de senere britiske guvernører. I 1833 blev den indrettet som en kunstskole, mens parken blev åbnet for offentligheden i 1834. Efter at Korfu var blevet en del af Kongeriget Grækenland i 1864, blev villaen skænket til Kong Georg 1. af Grækenland 1845–1913) som en sommerresidens. Han gav den navnet Mon Repos (fransk: mit hvilested, eller mit fristed). Den græske kongefamilie benyttede stedet som residens indtil Kong Konstantin 2. (1940–2023) og Dronning Anne Marie (1946) forlod landet og gik i eksil i 1967. Hovedbygningen bliver i dag anvendt som arkæologisk museum.
Kunsten Museum of Modern Art Aalborg ejer et maleri fra Korfu af Læssøe dateret 1876 (Inv.nr. 147). Mon ikke nærværende maleri er fra samme tidspunkt?
Proveniens: Første afdeling af Thorald Læssøes dødsboauktion 1878 nr. 13. Nr. 12 er også malt under Læssøes ophold på øen, dette med titlen “Bugt på Korfu med to Klostre. I Forgrunden Olietræer”.
Malerier og tegninger, 6. december 2023