2004/214
Fire buddingforme, si og postejform med låg af glaseret lertøj. 19. årh. Buddingforme Diam. 21–29. Postejform H. 11. L. 23. (6)
Stor buddingform med hank med gennemgående revner. Postejform med revne. Glasurafskalninger og krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag