1949/​67

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Interiør fra Hanehoved Huse, fiskerleje i Melby Sogn. En yngre kone ved sin væv. Hun sidder til venstre, set omtrent helt forfra. Underkroppen skjules af væven. Bag denne er er to vinduer med potteplanter. I stuen er mørkt, men udenfor ses stranden i solskin og en stråtækt længe”. 1900. Usigneret. Olie på lærred. 54×63.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 864.

Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring” 1933 nr. 138.

Proveniens: Maleren Peter Hansen. Fru Elise Peter Hansen, dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen 1948 nr. 66. Bruun Rasmussen auktion 1503 nr. 29. Fransk privatsamling.

Ovenstående katalogisering rettet 28/11 2010. En stor tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med korrigeret katalogisering af nærværende maleri.

Krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK