L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Interiør fra Hanehoved Huse, fiskerleje i Melby Sogn. En yngre kone ved sin væv. Hun sidder til venstre, set omtrent helt forfra. Underkroppen skjules af væven. Bag denne er er to vinduer med potteplanter. I stuen er mørkt, men udenfor ses stranden i solskin og en stråtækt længe”. 1900. Usigneret. Olie på lærred. 54×63.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 864.
Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring” 1933 nr. 138.
Proveniens: Maleren Peter Hansen. Fru Elise Peter Hansen, dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen 1948 nr. 66. Bruun Rasmussen auktion 1503 nr. 29. Fransk privatsamling.
Ovenstående katalogisering rettet 28/11 2010. En stor tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med korrigeret katalogisering af nærværende maleri.
Krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019
| Tidspunkt | Byder | Bud |