Foto endnu ikke klar
2012/​9096

Gustaviansk sofa med original bemaling, prydet med gennembrudt sløjde og fire pinjekogler af forgyldt træ, sider og front udskåret med bladbort og rosetter, polstret sæde hvorunder madras, runde kannelerede ben. Stockholm, ca. 1800. H. 146. B. 184. D. 88.

Original bemaling. Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.

Selected, 16. marts 2020

Vur­dering

35.000 DKK

Hammerslag