2448/​608

Dansk møbeldesign

Club chair med ben af bejdset bøg, sømbeslået med cognacfarvet patineret skind. Sædehynde med grønt velour. 1940–50'erne.

Brugsslitage. Ridser, mærker og pletter. Slidt sædehynde.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

909788 4.000 DKK