2024/76
Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
“Lægens Besøg ved Drengens Sygeseng”, ca. 1875. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 32×26.
Proveniens: Kunstnerens Dødsboauktion II, nr. 167.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag