2024/​76

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

“Lægens Besøg ved Drengens Sygeseng”, ca. 1875. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 32×26.

Proveniens: Kunstnerens Dødsboauktion II, nr. 167.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK