1803/​661
Jens Sørensen: Selvportræt. Sign. Jens Sørensen. Olie på plade. 44×36.

Description

Selvportræt. Sign. Jens Sørensen. Olie på plade. 44×36.

This lot is subject to Artist's Royalty.
Auction

Moderne kunst og design, 16 January 2018

Category

Moderne malerier

Artist

Jens Sørensen (f. Kolding 1887, d. Roskilde 1953)

Estimate

2,000 kr.

Sold

Price realised

24,000 kr.

Bid history

When Bidder Bid
24,000 kr.
23,000 kr.
22,000 kr.
21,000 kr.
(Auto bid) 20,000 kr.
19,500 kr.
19,000 kr.
18,500 kr.
18,000 kr.
17,500 kr.
17,000 kr.
16,500 kr.
16,000 kr.
15,500 kr.
15,000 kr.
14,500 kr.
14,000 kr.
13,500 kr.
13,000 kr.
12,500 kr.
12,000 kr.
11,500 kr.
11,000 kr.
10,500 kr.
(Auto bid) 10,000 kr.
10,000 kr.
9,500 kr.
9,000 kr.
8,500 kr.
8,000 kr.
7,500 kr.
(Auto bid) 7,000 kr.
6,500 kr.
6,000 kr.
5,500 kr.
(Auto bid) 5,000 kr.
4,800 kr.
(Auto bid) 4,600 kr.
4,400 kr.
(Auto bid) 4,200 kr.
4,000 kr.
(Auto bid) 3,800 kr.
3,600 kr.
3,400 kr.
3,200 kr.
(Auto bid) 3,000 kr.
3,000 kr.
(Auto bid) 2,900 kr.
2,800 kr.
(Auto bid) 2,600 kr.
2,500 kr.
(Auto bid) 2,200 kr.
2,100 kr.
(Auto bid) 1,700 kr.
1,650 kr.
(Auto bid) 1,550 kr.
1,500 kr.
(Auto bid) 1,400 kr.
1,350 kr.
(Auto bid) 1,200 kr.
1,150 kr.
(Auto bid) 1,100 kr.
1,050 kr.
1,000 kr.