2023/849
Harry Bertoia (f. San Lorenzo, Italy 1915, d. Barto, Pennsylvania 1978)
Barnestol af sort- og hvidmalet metal. Model 625. Tegnet 1952. Udført hos Knoll, Tyskland.
Litteratur: Ottillinger, Eva B. “Zappel, Philipp! - Kindermöbel. Eine Designgeschichte”, s. 151.
Stor version.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle rustpletter. Afskalninger.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag