2111/784
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. Et par PH 5–4½ pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 31,8. Diam. 46,6. (2)
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene med manglende bundplade. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud