2119/​757

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4/4,5/4”. Firskærmslampestel af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne.

FM-4 skærmholder mangler. Desuden brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre anløbninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr

Hammerslag

1.100 kr

900971 1.100 kr
1030970 1.050 kr
900971 1.000 kr