2119/757
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/4,5/4”. Firskærmslampestel af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne.
FM-4 skærmholder mangler. Desuden brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre anløbninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag