Ubekendt maler 18. årh.
Portræt af Frans I, kejser af Det Tysk-Romerske Rige (1708–1765) og ærkehertug af Østrig, som var gift med Maria Theresa af Østrig og far til Marie Antoinette, dronning af Franking. Usigneret. Olie på lærred. 188×106.
Lærredet er dubleret. Flere revner delvist med reparationer/lapper på bagsiden. Talrige krakeleringer og afskalninger af varierende størrelse. Behov for rensning og opstramning. Restaurering tilrådes. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
12 bud