1413/​1583

Helsingør bowle af porcelæn, dekoreret i farver med blomsterbort og engelsk bark i kartouche. 19. årh. Diam. 27 cm.

I 1429 pålagde Erik af Pommern alle skibe, der passerede gennem Øresund at betale told og lagde dermed grunden til 400 års told-eventyret, der frem til 1857 indbragte kolossale indtægter. Sundtolden skulle betales i Helsingør, hvor skibene ankrede op og ofte provianterede i byens købmandshuse. Som tak forærede købmanden ofte kaptajnen en punchbowle i tilgift, gerne med et billede af et sejlskib ud for Kronborg. I dag er bowlerne blev spredt ud over hele verden.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 27. marts 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK