2115/776
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med patineret rødt skind. Udført 1930–1940'erne.
Skind med ridser, mærker, pletter og overfladiske krakelerigner. Indvendig på nakkepude med dyb ridse. Venstre armlæn med reparationer på forreste hjørner. Ben med ridser og hak.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag