2115/​776

Dansk snedkermester

Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med patineret rødt skind. Udført 1930–1940'erne.

Skind med ridser, mærker, pletter og overfladiske krakelerigner. Indvendig på nakkepude med dyb ridse. Venstre armlæn med reparationer på forreste hjørner. Ben med ridser og hak.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK