2148/862
Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Buste af terrakotta støbt i form af kvinde med hovedtørklæde. Tørklæde dekoreret med blå, lilla og lys grøn glasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, 159/2897. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 32.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud