2103/​732

Swedish Grace

Fritstående sølvtøjskab af mahogni med omfattende intarsia i palisander og lyst træ. Opsat på base med fire søjler. Indrettet med 22 grønbejdsede skuffer til sølvtøj med udskårne trægreb. Opklappelig top, beslag samt greb af kobber. Udført ca. 1920'erne, Sverige. H. 116. D. 50. B. 107.

Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger var skabet ejet af Torsten Kreuger og har befundet sig på Häringe slot, Sverige. Torsten Kreuger var bror til Ivar Kreuger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag