Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Nanthilde”, Gordes april-juli 1965, opus 793. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 75×75.
Udstillet: Jean Deyrolle & Robert Jacobsen, Galerie Hybler, København 1965, kat. nr. 19, gengivet i kataloget. Udstillet: Kunstforeningen, København,1968, kat. nr. 59. Udstillet: “Foraarsudstillingen (11 malerier af Deyrolle)”, Odense 1969, kat. nr. 23. Udstillet: 21 malerier af Jean Deyrolle, Sophienholm, Lyngby 1969. Proveniens: Erik Andreasens samling, Kunsthallen, København.
Mindre stødmærke. Herudover original stand.