2143/​378

Jens Villadsen Bundgaard (f. 1713, d. 1782)

Dansk miniature bordur med senere værk lavet af Erik P. Christiansen i København i 1878. Skiven sign. Jens Villadsen Bundgaard, 'Giort paa Ørum sc... i Jylland'. 18. årh.s midte og 19. årh.s slutning. H. 30. B. 17. D. 10.

Bundgaaard f. 1713 på Skjoldborg i Thy, d. 1782 i tinghuset på Friisenborg. I 1759 flyttede han til Kiergaardsholm. Urene signerede han alt efter sin egen geografiske tilstedeværelse. D.v.s der findes ure signeret Ørum Slot, Kiergaardsholm og Friisenborg. Lignende eksemplar er udstillet i Købstadmuseet “Den gamle By” i Århus og på Frederiksborg Slot, Det nationalhistoriske Museum.

Værket er ikke originalt. Rep i maj 1984. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK