2443/​126

Et par franske kirkestager af patineret metal, prydet med liljer, drueklaser og kornaks, vaseformet stamme på gennembrudt, tresidet fod. Ca. 1900. H. 114 og 122. (2)

Ifølge oplysninger hidrører kirkestagerne fra Chapelle Domaine Viticole, Estoher, Pyrenees-Orientales. Erhvervet i Lille.

Begge stager mangler top. Manglende dele, bl.a. støvdragere og én lysholder. Én løs blomst. Skæve. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?