2418/​840

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 3”. 12 kaffeskeer af sølv med hamret overflade. Øverste del af skaft med blomsterdekor, isat cabochonslebne sten af malakit, ametyst, carneol, lapis, agat samt en lysegrøn sten. Udført og stemplet hos Evald Nielsen hhv. anno 1922 og 1923. Samlet vægt 170 g. L. 11,3. (12)

Original Evald Nielsen kartonæske medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

828324 (Autobud) 3.000 DKK
2354 2.900 DKK
828324 2.600 DKK
885472 (Autobud) 2.500 DKK
828324 2.400 DKK
885472 2.200 DKK
875139 2.100 DKK
164145 2.000 DKK