2013/20
Københavner Louis XVI chatol af mahogni, overskab med to låger, front med skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, herunder fire skuffer. Ca. 1790. H. 230. B. 119. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag. Løse ben og lister. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag