2436/772
“Prisma”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i lyserøde og violette nuancer. Sign. AMB. Udført i Sverige, 2. halvdel af 20. årh. L. 205. B. 137.
Almindelig brugs- og alderspatina. Originale frynser, men med slitage. Enkelte pletter og nuanceforskelle.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag