2327/​43

Ulrica Frederika Pasch (f. Stockholm 1735, d. 1796)

Portræt af lagmand Gram, senere landshøvding i Sverige i rød jakke og stribet vest. Sign. Ulrica F. Pasch pinx. 1772. Olie på lærred. 78×62. Uindrammet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 124. Afbildet.

Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. juli 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK