Ulrica Frederika Pasch (f. Stockholm 1735, d. 1796)
Portræt af lagmand Gram, senere landshøvding i Sverige i rød jakke og stribet vest. Sign. Ulrica F. Pasch pinx. 1772. Olie på lærred. 78×62. Uindrammet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 124. Afbildet.
Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juli 2023