Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Uden titel. Usign. Attesteret på bagsiden af Eva Lisa Lennartsson (Bjerke-Petersens hustru, 1985). Olie på lærred. 61×50.
Udstillet: Per Ekström Museum, Øland, Sverige.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023