2031/122
Skotsk standur i kasse af egetræ delvist fineret med mahogni, urskive af messing med gennembrudte ornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Sign. John Barr, Houston. 19. årh.s begyndelse. H. 233.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finerskader. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud