2031/​122

Skotsk standur i kasse af egetræ delvist fineret med mahogni, urskive af messing med gennembrudte ornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Sign. John Barr, Houston. 19. årh.s begyndelse. H. 233.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finerskader. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

950 DKK

22 bud

950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
500 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 360 DKK
340 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
280 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK