2148/1016
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et par bogkasser af mahogni inkl. sokler, messingforede samlingshuller. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt afslag. Skruehuller i bagbeklædning.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag