2413/​304

Originalt s/h pressefotografi af den britiske premierminister Winston Churchill (1874–1965) under dennes besøg i Fort Jackson, South Carolina, USA den 24. juni 1942. Til venstre for Churchill general George Marshall, til højre den amerikanske krigsminister, Henry Stimson. Samtidige kantretoucheringer. Bagside med matchende avisudklip dateret den 29. juni 1942. Lysmål 17,5×22. Rammemål 29×34.

Under Churchills ugelange ophold i USA i juni 1942 enedes han og præsident Franklin D. Roosevelt om iværksættelsen af Operation Torch, De Allieredes invasion i Nordafrika. Roosevelt udpegede ved samme lejlighed Dwight D. Eisenhower til øverstkommanderende for de amerikanske styrker i Europa.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1942, som fremstår med let bølgede kanter samt med enkelte overfladekrakeleringer. Avisudklip gulnet pga. alder. Desuden almindelige håndteringstegn.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

35 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK