2014/​14

Barok kabinetskab af egetræ, front med to låger bag hvilke låge og talrige skuffer, senere stel af egetræ. 18. årh. H. 145. B. 70. D. 42.

Proveniens: Frederik VIII og Christian X.

Bagbeklædning med Frederik VIII's kronede monogram, inventarmærke fra Charlottenborg slot samt etiket fra Christian X.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Senere stel. Enkelte manglende lister.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK