2014/14
Barok kabinetskab af egetræ, front med to låger bag hvilke låge og talrige skuffer, senere stel af egetræ. 18. årh. H. 145. B. 70. D. 42.
Proveniens: Frederik VIII og Christian X.
Bagbeklædning med Frederik VIII's kronede monogram, inventarmærke fra Charlottenborg slot samt etiket fra Christian X.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Senere stel. Enkelte manglende lister.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag