2034/​323

Fuldskæftet jernbeslået jagtgevær af L. Frölich omkring 1850–60. Kolbe med kindpude og netskåret hals hvorpå stolpe til diopter, bagudliggende let graveret lås holdt af enkelt skrue med underlagsskive mærket J. FRöLICH, ca. 78 cm. langt ottekantet båndsmedet pibe i kaliber ca. 15 mm. holdt til skæftet af to engelske skydere og forreste rembøjles skrue. Ladestokken i træ ender som skæftet i horn. (1)

Diopter mangler.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK