836/​171

Martin van Meytens II, tilskrevet (f. Stockholm 1695, d. Wien 1770)

Portræt af Karl VI (1685–1740), kejser af det Tysk-romerske rige og fader til kejserinde Maria Theresia. Usigneret. Olie på lærred. 95×75.

Udstillet: Liljevalchs konsthall, Stockholm, “Namnlösa porträtt”, 1938 nr. 548.

Proveniens: Direktør G. Söderlund (1938).

På ovennævnte udstilling blev portrættet tilskrevet Martin van Meytens II af den svenske professor A. Hahr, der mente at kunne genkende kunstnerens hånd i billedet og som endvidere identificerede den portrætterede som kejser Karl VI af Østrig, jævnfør avisartikel i Svenska Dagbladet, “Namnlösa porträtt få namn”, 17. januar 1938, hvor maleriet er afb. og omtalt.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag