2027/767
Frede Christoffersen (f. Borup 1919, d. Humlebæk 1987)
“Vinternat”. Sign. på bagsiden FC, dec. 52. Olie på lærred. 53×68,5.
Udstillet: “Efterbilleder - Maleren Frede Christoffersen”, Munkeruphus, 2004. Kat. nr. 20.
Krakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag