2124/​717

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

En samling stentøj. En vase modelleret med to små hanke og bølgende øvre kant, dekoreret med grøn og brungrå glasur. Cacaolikørflaske modelleret med motiv af kakaoplante og teksten “C.L.O.C. Cacao”, dekoreret med rødbrun glasur. Prop af patineret metal. Et låg modelleret med bær og blad, dekoreret med grøn og grå glasur. En skål dekoreret med grøn og grå glasur. Delvis sign. monogram, vase derover med 76. H. 6–17. (4)

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Vas med to større afslag på øvre kant. Låg med afslag på to blad samt et mindre afslag på indre kant.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

16 bud

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK