Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En samling stentøj. En vase modelleret med to små hanke og bølgende øvre kant, dekoreret med grøn og brungrå glasur. Cacaolikørflaske modelleret med motiv af kakaoplante og teksten “C.L.O.C. Cacao”, dekoreret med rødbrun glasur. Prop af patineret metal. Et låg modelleret med bær og blad, dekoreret med grøn og grå glasur. En skål dekoreret med grøn og grå glasur. Delvis sign. monogram, vase derover med 76. H. 6–17. (4)
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Vas med to større afslag på øvre kant. Låg med afslag på to blad samt et mindre afslag på indre kant.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
16 bud