1406/1637
Art déco opsats af sølv, glat korpus med gennembrudte håndtag i sider, opsat på kugleben. Stemplet A. Rasmussen og monogram for Grann & Laglye, 1930. Samt rund skål af sølv, smedet med drueklaser på side, Rich. Jørgensen 1929. Vægt i alt ca. 964 gr. Opsats H. 14. B. 25. Skål H. 9. Diam. 17. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Opsats graveret under bund. Skål kraftigt anløbet indvendig.
Varia, 6. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
32 bud