Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
Opstilling med geranium på et bord. Sign. KI 1918. Olie på lærred. 54×61.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1967, kat. nr. 14. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1968, kat. nr. 42. Proveniens: Redaktør Kai Svarre.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020