2446/820
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af patineret ef. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret naturskind. Model 2209. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik, med etiket herfra. L. 185.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Vurdering