888/195
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med lille medaljon med vedhæng på terracottafarvet bund prydet med slyngede bånd. 20. årh.s begyndelse. 393×279.
Delvis slidt. Slidte frynser. Let slitage langs kanter. Generelt lav luv.
Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019
Vurdering
Hammerslag