888/​195

Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med lille medaljon med vedhæng på terracottafarvet bund prydet med slyngede bånd. 20. årh.s begyndelse. 393×279.

Delvis slidt. Slidte frynser. Let slitage langs kanter. Generelt lav luv.

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag