2203/903
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med enkelte buler. Løse samlinger. Manglende bundskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
28 bud