Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
“Scene af det italienske folkeliv”. Sign. L. Frølich 1839. Olie på lærred. 40×54,5.
Litteratur: "Kunst i Privateje” (Hans Lystrup), 1945, bd. I, afb. s. 292.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 41, 1953 nr. 48. Afbildet s. 77. Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 228. Afbildet s. 92. Brun Rasmussen auktion 1646, 2016 nr. 7.
Krakeleringer. Enkelte retoucheringer, primært i himmelpartiet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. september 2023
12 bud