2431/​8026

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Portræt af Peter Petersen (1810–1892). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. Bladstørrelse 21,5×16,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 38, omtalt s. 58, ill. s. 58.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 3).

Efter at have været i lære i Haderslev, flyttede Peter Petersen til København, hvor han i 1840 blev elev på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Efter blot et år – i 1841 – udmærkede Petersen sig ved at vinde den lille sølvmedalje i modellering. Efter anbefaling fra hans underviser, billedhuggeren H. W. Bissen (1798–1868), søgte Petersen om et rejselegat. Han blev dog forbigået af Akademiet i første omgang, men havde i stedet held med at få et toårigt stipendium af Den Reiersenske Fond og tog samme år afsted til Rom.

I Rom var han i lære hos italienske kaméskærere samtidig med, at han modtog vejledning fra H. W. Bissen og Bertel Thorvaldsen (1770–1844), der også var i Rom på det tidspunkt. Peter Petersen er blandt andet kendt for sine udskæringer i elfenben og konkylier efter motiver af Thorvaldsens værker, og det var netop efter en anbefaling af Thorvaldsen, at Petersen fik Akademiets rejselegat, som forlængede hans ophold indtil 1846. Herefter rejste han tilbage han tilbage til København, men kun for en kort stund, da han allerede året efter i 1847 rejste til Rom igen for at færdiggøre sit arbejde der. Nærværende portræt tegnet af Anders Lunde er fra Petersens anden tur til Rom, og viser Petersen med et fast blik rettet mod beskueren.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Enkelte minimale håndteringsmærker.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?