Karel van Mander III, efter, ca. 1900
Erhvervet af Museet på Koldinghus i september 2012.
Portræt af Christian IV til hest. Usigneret. Olie på lærred. 144×139.
Det originale værk fra ca. 1643, der forestiller kongen som hærfører under 30-årskrigen, hænger på Frederiksborgmuseet.
Retoucheringer.
Ældre malerier og antikviteter, 10. september 2012
15 bud